Spočítejte si normostrany

O způsobu, jak normostrany počítat neboli dialektu píšeme níže.

Vložit můžete maximálně 100 000 znaků.

Například z <p class="intro">něco</p> změní na něco.

Používá knihovnu page-counter.

Co je normostrana?

Normostrana (NS) je jednotka pro měření délky textu. Stanovuje se většinou jako určitý počet znaků, ale záleží vždy na domluvě, místních zvyklostech nebo legislativě. V České republice je to většinou 1800 znaků včetně mezer, ale jsou i jiné dialekty normostrany.

Používá se pro odhadování, odměňování a porovnávání v překladatelství, novinařině, korektůrách a publikační činnosti. Můžete např. dostat zadání napsat článek o určitém počtu NS. Jako autor nebo překladatel dostáváte honorář podle počtu NS.

Normostrana příliš mnoho neřekne o tom, kolik stran bude mít vytištěný text na papír nebo uložený jako PDF soubor. Počet normostran v prostém textu se od počtu vytištěných stran téměž vždy liší kvůli různým velikostem stran, použitému stylu a velikosti písma, řádkování a dalším grafickým úpravám.

Porovnání normostrany v prostém texty a stejného textu po vytištění

Dialekty normostran

Česká normostrana bez vícenásobných mezer

1800 znaků bez vícenásobných mezer. Je vhodná pro text o programování, kde je hodně mezer jako odsazení ap.

Aby do rozsahu textu nebyly započítávané vícenásobné mezery (zdvojené, použité místo tabulace atd.), počet znaků včetně mezer se běžně v agenturní či redakční praxi určuje jako (počet znaků bez mezer + počet slov) - díky tomuto postupu se každé oddělení slova započítá jako mezera bez ohledu na typografické prohřešky či "švindlování" autora. https://cs.wikipedia.org/wiki/Normostrana

Klasická česká normostrana

1800 znaků vč. mezer. Je to běžná normostrana používaná v českém prostředí pro texty a překlady. Kvůli započítávání každé mezery se nehodí pro technickou dokumentaci.